Kapitola XII

O bylinách (O bylinách)

125 Byliny, co rostou na stonku či na lodyze (bazalka, okurka, tykev, meloun, dýně) rychle rostou a jsou jednoleté. Až na netřesk a brčál, které jsou vytrvalé.
126 Řepa, tuřín, červená řepa, mrkev, křen, ředkev, pastinák, kapusta, špenát, mořské řasy, lebeda, artyčok, petržel, řeřicha, to vše je zelenina.
127 Obilí je stéblo s klasem nahoře (buď chlupatým nebo hladkým) uvnitř je pod slupkou zrno jako např. rýže, špalda, proso, pohanka, turecké žito.
128 Luštěniny mají plody v luscích a strukách např. hrách, vlčí bob, cizrna, vikev a čočka.
129 Jak se děje, že pšenice, žito, ječmen a oves se nedopatřením mění v koukol a plevel?
130 Pro dobytek se seje směs a jařina.
131 Česnek, cibule, pórek, mořská cibule a ocún mají cibulku.
132 Koření (trhová) jsou: pepř, zázvor, kurkuma, skořice, muškátový květ a oříšek, hřebíček, puškvorec, koriandr, anýz, kopr, kmín, hořčice.
133 Vonné a věncové (z nichž se vijí korunky a věnce) jsou: majoránka, laskavec, sedmikráska, karafiát, levandule, pivoňka, růže, rozmarýn, tulipán a lilie, fialka, mateřídouška, pampeliška.
134 Druhy rostlin: mech, ostřice, truskavec, prvosenka, jetel, kozí jetel, jitrocel, řebříček, svlačec, zlatobýl, řepík, kopřiva, chebdí, černohlávek, černobýl.
135 Léčivé byliny jsou: pelyněk, aloe, orlíček, různé bodláky, hořec, oman, černé koření, yzop, libeček, řimbaba, máta, nard, knoflíkovka, bertrám, routa, šalvěj, saturejka.
136 Polní léčivé byliny jsou: andělika lékařská, meduňka, brutnák lékařský, jitrocel kopinatý, zeměžluč, rmenec sličný, čekanka, štěrbák, zvonek český, narcis, dobromysl, bedrník, hlaváč, jelení jazyk, nátržník, divizna a všehoj.
137 Oměj, bolehlav a šalamounek jsou jedovaté byliny; nezralá makovice obsahuje opium, které má omamné účinky.