Heslo AG na wikipedii

Učitelé: 
F. Dobrovolný

Druhý projektový týden začal pro naši skupinku č. 9 v učebně číslo 105, kde jsme se poprvé všichni uviděli tváří v tvář a zde jsme se také potkali s panem profesorem Dobrovolným, který měl naši skupinu na starost. Začali jsme debatou o tom, co od tohoto projektu očekáváme a jaké máme zkušenosti z minulých let. Zároveň jsme si vybrali čtyři témata, kterým bychom se měli během projektových dnů věnovat. Mezi návrhy byla návštěva Montessori školy nebo názorná ukázka toho, jak funguje mozek při učení. Hlasování nakonec vyhrála úprava hesla „Arcibiskupské gymnázium“ na Wikipedii. Shodli jsme se, že tento návrh je jak zajímavý na zpracování, tak i užitečný ve výsledku.

Rozdělili jsme se do skupinek po 3 – 4 lidech a každá z nich si vzala na starosti zpracování různých druhů informací. Bylo potřeba zjistit něco o historii budovy naší školy, o vybavení, o slavných lidech, kteří navštěvovali naši školu, a spoustu dalších důležitých informací.

V úterý se skupina, která měla na starosti historii školy, vypravila do městské knihovny, kde zjišťovala podrobnosti o vzniku a následném působení školy v minulém století. Ostatní mezitím pracovali na svých tématech ve škole. Ve 12 hodin jsme se všichni sešli ke společné poradě a řekli jsme ostatním, zda již máme svoji práci udělanou nebo popřípadě kolik nám toho ještě zbývá. Ti, kteří mohli, už začali zapisovat jednotlivé články na Wikipedii.

Den třetí byl ve znamení psaní. Všechny jednotlivé díly každé ze skupinek jsme museli dát do jednoho článku, k tomu přidat fotky a představit finální verzi.

A jaká má naše práce návaznost na práci Jana Amose Komenského? Myslím si, že můžeme říct, že navazujeme na odkaz této osobnosti tím, že si zjišťujeme informace a zapisujeme je do internetové encyklopedie. Vždyť přece jeho učebnice Brána jazyků otevřená byla jedna z nejlepších ve své době a může nám být inspirací i nyní, o téměř čtyři sta let později.

Fotogalerie: